Bck Tavuk Vitamini

Bck Tavuk Vitamini

Bck Tavuk Vitamini

27/06/2018

Kanatlılar kaprofojik(dışkı yiyen) hayvanlardır.Bunun sebebi B vitamini sentezini yapamadıkları için dışkıdan bu sentezi yapacak olan yararlı mikroorganizmalaralarak bu vitaminin vücuda alımını sağlamaktır.

Kümes ve kafes hayvanlarında bu ihtimal hem sağlık hemde fiziksel olarak uygun olmayacağı için B vitamini çeşitli premixlerle hazır olarak verilir.bu noktada karşımıza bir sorun daha çıkar .civciv halindeki kanatlıların sindirim sistemleri tam gelişmediği için ilk bir haftalık devrede sarı kesesi adı verilen yumurtadan aldığı besinlerin bulunduğu yağ bölgesinin emilimi ile sağladığı besinlere muhtaçtır.

Bu şu anlama gelmektedir rasyon içerisinde ne kadar B vitamini olursa olsun civciv döneminde bu B vitamini sınırlı şekilde sindirilebilir.bilindiği üzere vitaminler suda ve yağda eriyenler olarak ikiye ayrılır.yağda eriyenler A,D,E,K grubu vitaminler sarı kesesi içerisinde bolca varken B vitamini burada bulunmaz. Sonuç olarak sarı keseden ve premixten yeterince besin alamayan civcivlerde büyüme geriliği olması muhtemel bir sonuçtur.

Bu yüzden kritik dönem olan bu bir haftalık dönemde ve akabinde sudan verilebilecek ruhsatlı formunda bioyararlanımı yüksek b vitamini preparatları verilebilir.

Yorum Ekle